Bugun...


Nizamettin BEKAR

facebook-paylas
Sağlıkçıların İşi Zor
Tarih: 23-09-2020 08:43:00 Güncelleme: 23-09-2020 08:43:00


Bugün Memur Sen’e bağlı Sağlık Sen İl Başkanı İdris Başkanımızla bu yazımın detaylarını konuştum. Yazım genel itibariyle sağlıkçıların istekleri doğrultusunda olacak.

Yazıma önce sağlıkçılara darp yani saldırlar konusunda olacak.  Bu konuyla ilgili onlarca örnek vardır. Konuma daha dün gerçekleşen Ankara’da ki saldırıyla ilgili olacak.   Bu olayda iki grup birbirine girer ve saldırıda bir kişi ölür. Şaşılacak durum şu; İş hastaneye gelince ölen kişinin tarafları işlerini güçlerini bırakıp doktorlara saldırır. Yahu kardeşim ölen kişiyi doktorlar mı öldürdü de sizler doktorlara sağlık çalışanlarına saldırırsınız anlamakta zorlanmaktayım. Yahu sizlerin derdi ne!

Doktorlar bizlerin sağlığı için gece gündüz koşarken hele bu pandemi sebebiyle gece gündüz kavramlarını unutmuş durumdalar tatilleri yok boş vakitleri yok ve hele aile kavramı diye bir şeyleri kalmamışken nasıl olurda doktorlara saldırırsınız inanın bana anlamakta bi acayip oluyorum.  Onlar bizlerin canlarımız için koşuyor bizler ise ne yapıyoruz hiç alakası yokken onlara saldırıyoruz. Burada biraz tuhaflık var.   Bu saldıran insanlar ne içmişler inanın bana anlamakta zorlanıyorum.

Bu insanlara en ağır ceza verilmelidir. Bu akıl yoksunu insanlar sokaklarımızda eli kolu sallaya sallaya dolanmamalıdır. Atın içeri sokaklarımıza çıkamasınlar. Ayrıca yetmedi bunlara ceza olarak kamu hakkı olarak hastanelerde temizlik görevi cezası verilmesi belki doktorların ve sağlıkçıların çektiği çileyi bildiklerinde yaptıklarına pişman olurlar.

Sağlıkçılarımızın diğer bir isteği döner sermaye ödeneği.  Bu ödenek genel itibariyle hastanelerde toplanmış olan döner sermaye parasının adil olarak sağlıkçılar arasında paylaşılması söz konusu. Bu döner sermaye parasının sağlıkçılar hakkında artırılarak ödenmesi söz konusu yapılırsa daha iyi olacaktır. BU durumda belki biraz rahatlama olabilir. Zaten onların hakkı ödenmez ama bu amel gerçekleşirse belki biraz onları sevindirebiliriz. Hastanelerde ki döner sermaye parası sağlıkçıların hissesi artırılarak ödenmelidir.

Sağlıkçı kadrosu daha artırılarak alım yapılmalıdır. Bu pandemi sebebiyle hastaneler yapılması söz konusu olduğundan hastanelere sağlıkçı alımı artarak yapılması onların bir miktar görev yapımında rahatlama yapacaktır.   Sağlıkçı kadroları artırılmalıdır. Bu doktor, hemşire ve diğer hizmet alanlarında röntgen teknisyeni vb. gibi alanlarda artarak yapılması bu alanda görev yapan sağlıkçılarımızı rahatlatacaktır.

Sağlıkçılarımız bu korona sebebiyle çok yoruldular. Ondan olacak maaşlarında da bir miktar artırıma gidilmesi onların gönlüne su serpecektir. Eğer bu mümkün değilse ikramiye de verilerek bu sağlanmalıdır. He iki durum yani maaşta artış ya da ikramiye sağlıkçılarımızın çektiği çilede tam çözüm olmaz ama biraz olsun sevinmelerini sağlayıp görevlerini daha iyi yapmaları için teşvik edici bir durum olacaktır.

Bu korona günlerinde sağlıkçılarımızın can siper hane olarak yaptıkları görev yıllar geçse de gelecek nesillerimize hayırla anlatılacaktır. Bu günler elbet Allah’ın izniyle geçecektir. Hatırlarımızda kalacak olan sağlıkçılarımızın hastanelerde ki yere taşlara yorgunluktan düşüp uyumaları kalacaktır. İyi ki varlar. Allah iki cihan saadeti versin…Bu yazı 168 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

YAZARLAR
ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
SON YORUMLANANLAR
HABER ARŞİVİ
GAZETEMİZ

Web sitemize nasıl ulaştınız?


nöbetçi eczaneler
HABER ARA
Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
YUKARI